Soplica prezentuje tradycyjny smak polskiego jabłka

23-04-2018

Soplica, niekwestionowany lider kategorii alkoholi smakowych na polskim rynku, poszerza swoje portfolio. W drugiej połowie maja na rynku zadebiutuje wariant, który ucieszy amatorów owocowych smaków wprost z polskich sadów – Soplica Jabłkowa.

Jedna z najstarszych marek alkoholowych w Polsce nie zwalnia tempa. Od 2016 roku Soplica jest liderem rynku wódek smakowych, a co trzecia butelka z tego segmentu kupowana przez polskich konsumentów to Soplica. Tak imponujące wyniki to efekt m.in. nieustającego rozwoju nowych produktów w portfolio. Teraz Soplica wprowadza na rynek nowy, a zarazem bardzo tradycyjny i lubiany przez konsumentów smak polskich jabłek – owoców uprawianych na naszych terenach od ponad 900 lat.

Nieustannie wsłuchujemy się w głosy naszych konsumentów. Dlatego też, w odpowiedzi na ich liczne prośby, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowego wariantu o tradycyjnym smaku polskich, dojrzałych jabłek. Wierzymy, że nowa Soplica Jabłkowa będzie wspaniałym uzupełnieniem naszego szerokiego portfolio, a także idealną propozycją na letni sezon - mówi Klaudia Krupicz, Brand Manager marki Soplica.

Receptura Soplicy Jabłkowej jest inspirowana tradycją gnieźnieńskiej Fabryki Wódek i Likierów   z XIX w. Nowy wariant marki stanowi połączenie klasycznych, polskich nalewek jabłkowych znanych na terenach Polski już od wieków z najwyższą jakością oferowaną przez markę. Tajemnica lekko kwaskowatego smaku Soplicy Jabłkowej tkwi w kombinacji dojrzewających w słońcu polskich jabłek, polskiego spirytusu i długiego procesu maceracji tych owoców.

Historia Soplicy rozpoczęła się w Gnieźnie. To właśnie tutaj, w 1891 roku, zaczęto  tworzyć alkohole pod marką Soplica. Fabryka była pierwszym polskim zakładem znajdującym się pod panowaniem pruskim, produkującym wódki i likiery w sposób naturalny, z prawdziwych owoców, korzeni, ziół i kwiatów. Od tego czasu, od ponad 125 lat, Soplica gości na rodzimych stołach, dostarczając konsumentom najwyższej jakości doznań smakowych. Fachmistrzowie Soplicy nadal wykorzystują wyłącznie naturalne składniki – najlepsze polskie owoce, orzechy i zboża, bazując na szlachetnych, tradycyjnych recepturach.

Wprowadzenie do sprzedaży nowego wariantu Soplicy wspierane będzie materiałami POS, specjalnymi ekspozycjami w sklepach i działaniami PR. Soplica Jabłkowa będzie dostępna w sprzedaży od połowy maja w kanałach handlu tradycyjnego i nowoczesnego w butelkach o pojemności 100, 200 i 500ml. 

Aby przejść dalej musisz mieć ukończone 18 lat*.
You need to be 18+ years old to enter the site*.

I’m not 18+ years old or I’m U.S resident and I’m not 21 years old.

Leave / Wychodzę

I’m 18+ years old or I’m U.S resident and I’m 21 years old.

Enter / Wchodzę

While CEDC believes that the information posted on this website is accurate, and while CEDC may post new information from time to time, we do not assume any obligation to upgrade or correct such information and explicitly disclaim any duty to do so.

* U.S resident in order to enter this website have to be 21+ years old. / * W przypadku osób przebywających na terytorium USA, z niniejszej części serwisu nie mogą korzystać te, które nie ukończyły 21 lat.