Żubrówka najbardziej wartościową marką alkoholową w Polsce

27-02-2018

W XIV edycji przygotowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” rankingu „Najcenniejsza Polska Marka 2017”, legendarna wódka Żubrówka zdobyła najwyższy laur w kategorii napojów alkoholowych, łącznie z piwem.

Sukcesem w najnowszym rankingu dziennika, Żubrówka potwierdziła swoją pozycję lidera polskiego rynku wódki i jednej z trzech największych globalnych marek wódki na świecie, po raz pierwszy plasując się na pierwszej pozycji przed markami piwa. Jednocześnie Żubrówka zanotowała znaczący wzrost wartości marki, deklasując swoich rywali z czołówki rankingu marek alkoholowych i notując niemal dwukrotnie większą wartość niż kolejna w zestawieniu marka wódki.

 

Pozycja Marka                               Miejsce w rankingu ogólnym Wartość marki 2017 (mln zł) Wartość marki 2016 (mln zł) Zmiana wartości marki Pozycja w rankingu ogólnym 2016
1. Żubrówka 20 739,5 554,9 33% 24
2. Żubr 23 637,1 560,5 14% 23
3. Tyskie 27 611,1 678,2 -10% 19

 

W rankingu „Rzeczpospolitej”, znalazły się także inne marki wódki z portfolio CEDC: Soplica (5 miejsce wśród najmocniejszych marek alkoholowych) oraz Żytniówka i Absolwent (miejsca 15 i 18). CEDC jest jedyną firmą z branży mocnych trunków, która umieściła aż 4 wódki w zestawieniu najbardziej wartościowych polskich marek alkoholowych.  

W zestawieniu wszystkich polskich marek, sporządzonym według szacowanej wartości, Żubrówka zajęła 20 miejsce, awansując o 4 pozycji w porównaniu z rankingiem z roku 2016. Listę najcenniejszych polskich brandów otwierają Orlen, Biedronka i PKO Bank Polski, które utrzymały swoje pozycje.

Jesteśmy niezmiernie dumni z wyróżnienia w rankingu „Rzeczpospolitej”. Ten sukces jest dla nas tym bardziej ważny, że pierwszy raz w historii zestawienia udało nam się uplasować przed polskimi markami piwa, czyli alkoholu kupowanego w Polsce najczęściej i korzystającego ze znacznie bardziej liberalnych przepisów prawnych w zakresie promocji do konsumentów – komentuje Joanna Nowakowska, Marketing Manager Żubrówki. Przyznanie tytułu „Najcenniejszej Polskiej Marki 2017” stanowi ukoronowanie naszych aktywacji rynkowych w ostatnich latach. Potwierdza też obrany przez nas kierunek rozwoju portfolio marki oraz siłę Żubrówki jako brandu bazującego na kilkusetletniej tradycji i światowej renomie.

Stosowana przez „Rzeczpospolitą” metodologia pomiaru wartości marek opiera się, między innymi na postrzeganiu wartości, prestiżu, jakości i świadomości przez konsumentów. Wartość marek została z kolei wyliczona na podstawie metody opłat licencyjnych (ang. relief from royalty), czyli wyliczenia hipotetycznej opłaty, jaką ponosiłby użytkownik marki, gdyby korzystał z niej na podstawie licencji, ustalanej m. in. na podstawie przychodów ze sprzedaży.

Aby przejść dalej musisz mieć ukończone 18 lat*.
You need to be 18+ years old to enter the site*.

I’m not 18+ years old or I’m U.S resident and I’m not 21 years old.

Leave / Wychodzę

I’m 18+ years old or I’m U.S resident and I’m 21 years old.

Enter / Wchodzę

While CEDC believes that the information posted on this website is accurate, and while CEDC may post new information from time to time, we do not assume any obligation to upgrade or correct such information and explicitly disclaim any duty to do so.

* U.S resident in order to enter this website have to be 21+ years old. / * W przypadku osób przebywających na terytorium USA, z niniejszej części serwisu nie mogą korzystać te, które nie ukończyły 21 lat.