Żubrówka najmocniejszą marką wódki w Polsce

30-01-2017

W rankingu Polska marka”* dziennika „Rzeczpospolita”, legendarna Żubrówka została wyróżniona jako najsilniejsza polska marka wódki oraz wicelider wśród wszystkich marek alkoholi w naszym kraju, po piwie Żywiec.

W rankingu najmocniejszych marek alkoholowych, Żubrówka potwierdziła swoją pozycję lidera polskiego rynku wódki, ustępując pola jedynie marce piwa Żywiec (i wyprzedzając Tyskie).

 

W rankingu „Rzeczpospolitej”, znalazły się także inne marki wódki z portfolio CEDC: Soplica (7 miejsce wśród najmocniejszych marek alkoholowych) oraz Absolwent i Żytniówka (miejsca 24 i 26). CEDC jest jedyną firmą z branży mocnych trunków, która umieściła aż 4 wódki w zestawieniu najmocniejszych 30 polskich brandów alkoholowych.

 

W zestawieniu wszystkich polskich marek, sporządzonym według szacowanej wartości, Żubrówka zajęła 24 miejsce, awansując o 9 pozycji w porównaniu z rankingiem z roku 2015. Listę najcenniejszych polskich brandów otwierają Orlen, Biedronka i PKO Bank Polski. W rankingu najmocniejszych marek alkoholowych, Żubrówka potwierdziła swoją pozycję lidera polskiego rynku wódki, ustępując pola jedynie marce piwa Żywiec (i wyprzedzając Tyskie).

 

Pozycja

Marka

Moc
marki

Siła marki

(0-100)

Wartość

(0-100)

Prestiż

(0-100)

Jakość

(0-100)

Świadomość

(0-100)

1

Żywiec

556

61

56

71

64

68

2

Żubrówka

532

58

65

65

65

40

3

Tyskie

524

57

57

64

58

68

 

W rankingu „Rzeczpospolitej”, znalazły się także inne marki wódki z portfolio CEDC: Soplica (7 miejsce wśród najmocniejszych marek alkoholowych) oraz Absolwent i Żytniówka (miejsca 24 i 26). CEDC jest jedyną firmą z branży mocnych trunków, która umieściła aż 4 wódki w zestawieniu najmocniejszych 30 polskich brandów alkoholowych.  

 

W zestawieniu wszystkich polskich marek, sporządzonym według szacowanej wartości, Żubrówka zajęła 24 miejsce, awansując o 9 pozycji w porównaniu z rankingiem z roku 2015. Listę najcenniejszych polskich brandów otwierają Orlen, Biedronka i PKO Bank Polski.

 

„Cieszymy się z umocnienia pozycji Żubrówki wśród najcenniejszych marek w Polsce” – mówi Joanna Nowakowska, Marketing Manager, odpowiedzialna za markę Żubrówka. „Praca dla jednej z najmocniejszych polskich marek daje dużą satysfakcję i prestiż. Jest to sukces tym większy, ponieważ ze względu na przepisy prawne, marki wódek nie mogą być promowane bezpośrednio do konsumentów w kanałach ATL. Opieramy się głównie na skutecznej i innowacyjnej aktywacji Żubrówki na terenie sklepów przy współpracy z naszym działem sprzedaży. Mimo to, moc marki Żubrówka została oceniona wyżej niż np. wielu znanych marek piwa, które korzystają z bardziej liberalnych przepisów reklamowych”.

 

Stosowana przez „Rzeczpospolitą” metodologia pomiaru mocy marek opiera się, między innymi na postrzeganiu wartości, prestiżu, jakości i świadomości przez konsumentów. Wartość marek została z kolei wyliczona na podstawie metody opłat licencyjnych (ang. relief from royalty), czyli wyliczenia hipotetycznej opłaty, jaką ponosiłby użytkownik marki, gdyby korzystał z niej na podstawie licencji, ustalanej m. in. na podstawie przychodów ze sprzedaży.

 

* „Rzeczpospolita”, 26 stycznia 2016, „Polska Marka 2016” - ranking najcenniejszych polskich marek, XIII edycja.

Aby przejść dalej musisz mieć ukończone 18 lat*.
You need to be 18+ years old to enter the site*.

I’m not 18+ years old or I’m U.S resident and I’m not 21 years old.

Leave / Wychodzę

I’m 18+ years old or I’m U.S resident and I’m 21 years old.

Enter / Wchodzę

While CEDC believes that the information posted on this website is accurate, and while CEDC may post new information from time to time, we do not assume any obligation to upgrade or correct such information and explicitly disclaim any duty to do so.

* U.S resident in order to enter this website have to be 21+ years old. / * W przypadku osób przebywających na terytorium USA, z niniejszej części serwisu nie mogą korzystać te, które nie ukończyły 21 lat.