Czy prawdziwy męski świat jest tylko legendą?

06-11-2014

Polscy mężczyźni deklarują, że najważniejsze dla nich wartości to rodzina (53%), miłość (43%) oraz uczciwość (35%). A każdy prawdziwy facet powinien przynajmniej raz w życiu spłodzić dziecko, wybudować dom i zasadzić drzewo (55%) . Cechy i czyny piękne, ale na ile pokrywają się z pragnieniami współczesnych mężczyzn? Czy siedzący przy barze mężczyźni ze szklaneczką kultowego Wild Turkey® Bourbon, rozmawiający o tym, co epickie i legendarne w ich życiu to mit?

Badanie „Męskie legendy” przeprowadzone na zlecenie marki Wild Turkey® Bourbon,1 przedstawia obraz mężczyzn, którzy z jednej strony starają się sprostać stereotypowym oczekiwaniom jakie świat może mieć wobec nich, a z drugiej ujawnia, że mimo wizerunku porządnego i odpowiedzialnego męża czy ojca, mężczyźni mają pragnienia, które nie do końca są spójne z deklaracjami. I tu na jaw wychodzi niespokojna natura męskiej duszy, która sprawia, że 58% badanych chciałoby podróżować w odległe rejony świata, czy też odbyć lot odrzutowcem (27%).1
 

Skąd ten rozdźwięk? Jak twierdzi socjolog dr Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego, jest to wynik głębokich zmian, jakim od kilkudziesięciu lat poddawane jest nasze społeczeństwo, a zmiany te następują naprawdę w ekspresowym tempie. „W ciągu kilkunastu lat staraliśmy się nadgonić to, co w obrębie polityki, gospodarki, kultury  i obyczajowości inne państwa Europy Zachodniej budowały przez lat kilkadziesiąt. Zmiany te ściśle przekładają się na relacje społeczne, w tym obraz męskości. Dziś nikt nie każe mężczyznom ginąć za ojczyznę. W wielu wypadkach, nie są już także podstawowym ogniwem, odpowiedzialnym za utrzymanie domu. – skomentował dr Sobierajski. Zatem, co dalej?

Ci bardziej niepewni mężczyźni za wszelką cenę próbują okopać się na swoich ustalonych z góry pozycjach i nie dopuszczają do swoich oczu i uszu tego, że świat się zmienił. Inni starają się dostosować do zmian, choć wcale nie jest łatwo. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat kultura narzucała mężczyznom kilka wzorców zachowania. W opozycji do zaniedbanego, słabo wykształconego i rubasznego mężczyzny stworzono typ mężczyzny metroseksualnego – przesadnie dbającego o siebie faceta, skupionego głównie na swoim wizerunku. Potem pojawił się mężczyzna retroseksulany – taki co i kwiaty przyniesie i płaszcz położy na kałużę, żeby niewiasta mogła przejść po niej suchą stopą. Ten typ szybko przeistoczył się w mężczyznę uberseksualnego, który niezwykłą wrażliwość duszy winien łączyć z siłą drwala. Ostatni model to mężczyzna neoseksulany – zdecydowany, pewny siebie, ale niestawiający siebie w centrum, otwarty i godzien zaufania, z poczuciem humoru i dystansem do świata, wrażliwy, ale bez przesady, dbający o siebie, ale z umiarem.[1]
 

Dwa ostatnie to ideały trudne do doścignięcia w dzisiejszych czasach, jednak wskazują na takie cechy, które od zarania dziejów określały mężczyznę i jego naturę. I choćby zmiany społeczne na nowo redefiniowały męskość, to nie ulega wątpliwości, że natury nie da się oszukać. Męskie legendy będą istniały w społecznościach jako ponadczasowe wzory do naśladowania zapisane w zbiorowej pamięci. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez markę Wild Turkey®, do takich kultowych postaci męskiego świata zaliczani są Bruce Lee (49 % wskazań) czy Muhammad Ali (34% wskazań), a za najbardziej legendarny męski film, respondenci uznali Ojca Chrzestnego, Francisa Forda Coppoli (69%)[2]. Tak wyraziste postacie są reprezentantami określonych wartości, ważnych z punktu widzenia współczesnych mężczyzn: podążania własną drogą, zgodnie z zasadami, bycia twardym i konsekwentnym.
 

Entuzjazm, z jakim marka Wild Turkey® spotkała się na polskim rynku, potwierdza, że faceci chcą utożsamiać się z tym, co męskie i legendarne. Nasz burbon ma być dla nich możliwością oderwania się od narzuconych im ról społecznych i dać poczucie, że mogą po prostu być sobą.” – skomentował Adrian Kozłowski, opiekun marki Wild Turkey® w CEDC.

Niezależnie od tego jak dalej będzie ewoluowało społeczeństwo i role społeczne, dzisiejsi mężczyźni noszą w sobie solidne podstawy męskości i zawsze znajdą czas na epickie rozmowy przy kultowym smaku Ameryki, bourbonie Wild Turkey®.

 

[1] Mężczyzna Niemożliwy(?), dr Tomasz Sobierajski, październik 2014

[2] Badanie zrealizowane na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, we wrześniu 2014 roku, na celowo-kwotowej próbie mężczyzn (N=501 osób), w wieku 25-40 lat, o co najmniej średnim wykształceniu.

Aby przejść dalej musisz mieć ukończone 18 lat*.
You need to be 18+ years old to enter the site*.

Nie jestem osobą pełnoletnią / Jestem obywatelem USA w wieku poniżej 21 lat

 

I’m not 18+ years old or I’m U.S resident and I’m not 21 years old.

Leave / Wychodzę

Jestem osoba pełnoletnią / Jestem obywatelem USA w wieku powyżej 21 lat

 

I’m 18+ years old or I’m U.S resident and I’m 21 years old.

Enter / Wchodzę

While CEDC believes that the information posted on this website is accurate, and while CEDC may post new information from time to time, we do not assume any obligation to upgrade or correct such information and explicitly disclaim any duty to do so.

* U.S resident in order to enter this website have to be 21+ years old. / * W przypadku osób przebywających na terytorium USA, z niniejszej części serwisu nie mogą korzystać te, które nie ukończyły 21 lat.