Kate Hudson uwodzi oraz intryguje w słodko-gorzkiej kampanii kalendarza Campari 2016

19-11-2015

18 listopada kultowa marka włoskiego aperitifu Campari zaprezentowała nową gwiazdę Kalendarza Campari 2016 – Kate Hudson, która wciela się w dwie kandydatki rywalizujące ze sobą w słodko-gorzkiej kampanii prezydenckiej.

Motyw przewodni Kalendarza Campari 2016 odzwierciedla unikalny słodko-gorzki smak Campari. W pierwszej z ról Kate Hudson występuje jako słodka kandydatka, która uwodzi uśmiechem, natomiast w drugim wcieleniu intryguje jako kobieta, pewna siebie i swoich zasad. Sama aktorka komentuje swój udział w Kalendarzu Campari 2016: "Jestem zaszczycona zaproszeniem do wzięcia udziału w tworzeniu Kalendarza Campari 2016. W tej edycji, motywem przewodnim są zbliżające się wybory, co stanowi idealną metaforę dla wyboru spośród smaków Campari".

"Tegoroczna 17. edycja Kalendarza Campari, słodko-gorzka kampania, inspirowana tematem wyborów, ma na celu pokazanie, że każda historia, osoba czy produkt zawsze ma dwie strony. Tak jest właśnie w przypadku Campari. Unikalną cechą najnowszej edycji kalendarza jest celebrowanie i personifikacja złożoności smaków Campari" – mówi Bob Kunze-Concewitz, Chief Executive Office Gruppo Campari.

Kalendarz Campari 2016 powstał dzięki współpracy dwóch wyjątkowych osób: amerykańskiej aktorki Kate Hudson i uznanego fotografa mody z dwudziestoletnim doświadczeniem – Michelangelo Di Battisty, absolwenta prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku. Wyrazisty i specyficzny styl tego artysty sprawia, że potrafi on uchwycić w swoich pracach tajemniczą i zmysłową aurę roztaczaną przez bohaterów jego fotografii – styl ten jest mocno zaakcentowany w najnowszej edycji Kalendarza Campari.

Co wyróżnia wyjątkowe kalendarze Campari? Przede wszystkim ich wyrafinowanie i przenikająca namiętność. Kalendarze Campari są wielkim wydarzeniem w świecie mody. Co roku zapraszana jest do udziału w sesji fotograficznej inna gwiazda ze świata rozrywki, mody czy też filmu. Dzięki współpracy z fotografami z całego świata tworzone są zdjęcia, podkreślające istotę marki: namiętność, charyzmatyczność, intrygę i przede wszystkim nowoczesność. Kalendarz ma na celu inspirować do świeżego spojrzenia na ponadczasowość świata Campari. Dzięki sugestywnym zdjęciom pozwala miłośnikom marki zakochać się w niej na nowo.

Włosi znani są ze swej pomysłowości w tworzeniu dobrych praktyk i nowych trendów. Jedną z takich tradycji jest aperitivo, zwyczaj, który zdążył już na stałe zadomowić się we włoskiej kulturze. Samo słowo bierze się od łacińskiego słowa `aperire`, które oznacza po prostu „otwierać”. Chodzi tutaj o pobudzenie naszego układu trawiennego, apetytu przed kolacją w prosty sposób – za pomocą lekkiego napoju alkoholowego lub bezalkoholowego i zjedzeniu przekąski. Dzisiaj aperitivo to coś więcej – to kwintesencja włoskiego stylu życia. To pora, w której włosi udają się do barów, gdzie toczy się całe życie społeczne i kulturalne. To dla nich doskonała okazja na to, żeby spotkać się ze znajomymi, porozmawiaći posłuchać dobrej muzyki. To czas, kiedy w zatłoczonych barach jest gwarno, a dookoła unosi się zapach świeżo przyrządzonego jedzenia. To właśnie jeden z kluczowych elementów aperitivo – jedzenie.

Wszystko zaczęło się w 1860 roku w miejscowości Novara, gdzie Gaspare Campari  stworzył nowy alkohol, który wyróżniał się spośród dostępnych do tej pory, a który w późniejszym czasie nazwano nazwiskiem twórcy. Ten trunek na przestrzeni lat stał się symbolem włoskości oraz samego aperitivo. Dzisiaj ciężko byłoby sobie wyobrazić spędzanie tej pory dnia w gronie przyjaciół, jedzenia i dobrej muzyki bez chociażby jednego drinka na bazie Campari. Patrząc przez pryzmat napojów mieszanych, spożywanych we Włoszech na pewno trzeba wyróżnić Campari Soda – pierwszy na świecie napój RTD, wypuszczony na rynek w 1932 roku. Jest to połączenie Campari z silnie gazowaną wodą sodową. Wiele ludzi sięga również po Campari Spritz, czyli połączenie legendarnego, włoskiego trunku jakim jest Campari z dodatkiem Prosecco oraz wody gazowanej. Jednym z najpopularniejszych włoskich koktajli jest Americano, które jest bardzo orzeźwiającym połączeniem Campari, czerwonego, słodkiego wermutu oraz wody gazowanej. Kwintesencją włoskich napoi mieszanych pozostaje jednak Negroni – koktajl rozpoznawany na całym świecie i mocno kojarzący się z półwyspem Apenińskim. To połączenie w równych częściach Campari, czerwonego, słodkiego wermutu oraz ginu swoją nazwę uzyskało na cześć pomysłodawcy, którym był Hrabia Camillo Negroni. Sam koktajl powstał w 1919 roku w jednym z florenckich barów – Caffe Casoni. Dzisiaj Negroni to jeden z najpopularniejszych i najczęściej modyfikowanych koktajli na świecie. Każda z tych zmian niesie ze sobą coś nowego i twórczego. Bawić się możemy nie tylko proporcjami, ale również składnikami, pamiętając o jednym – bez Campari ten koktajl to już nie jest Negroni ani żadna jego modyfikacja, tylko zwykły koktajl. Campari jest składnikiem na stałe zakorzenionym w tym napoju mieszanym, gdyż to właśnie ten trunek nadaje mu ten specyficzny charakter.

Aby przejść dalej musisz mieć ukończone 18 lat*.
You need to be 18+ years old to enter the site*.

Nie jestem osobą pełnoletnią / Jestem obywatelem USA w wieku poniżej 21 lat

 

I’m not 18+ years old or I’m U.S resident and I’m not 21 years old.

Leave / Wychodzę

Jestem osoba pełnoletnią / Jestem obywatelem USA w wieku powyżej 21 lat

 

I’m 18+ years old or I’m U.S resident and I’m 21 years old.

Enter / Wchodzę

While CEDC believes that the information posted on this website is accurate, and while CEDC may post new information from time to time, we do not assume any obligation to upgrade or correct such information and explicitly disclaim any duty to do so.

* U.S resident in order to enter this website have to be 21+ years old. / * W przypadku osób przebywających na terytorium USA, z niniejszej części serwisu nie mogą korzystać te, które nie ukończyły 21 lat.