Piwnice win musujących Gancia na liście UNESCO

15-09-2014

Liczące setki lat piwnice win Gancia, oryginalnych włoskich win musujących, trafiły na listę światowego dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Liczące setki lat piwnice win Gancia, oryginalnych włoskich win musujących, zostały włączone na listę światowego dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Wydarzenie to podkreśla historyczne znaczenie produkcji win musujących Gancia i miejscowości Canelli, kolebki tej marki oraz serca włoskiej prowincji Asti.
 
Określane również mianem „podziemnych katedr” piwnice win Gancia stanowią symbol nierozerwalnego związku regionu Piemont z uprawą winorośli. Wydrążone wieki temu w zalegającym w Canelli wapiennym tufie wulkanicznym piwnice zapewniają doskonałą naturalną termoizolację, dzięki której temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie 12–14 stopni Celsjusza (54–57 stopni Fahrenheita) — idealnym, by wytwarzać i rafinować wspaniałe musujące wina.
 
Piwnice te to w istocie podziemny, ukryty labirynt rozciągający się na długości niemalże kilometra, w którym znajduje się wyjątkowa, najdłuższa w całym Canelli, 100-metrowa piwnica. Dzięki ponad 600 metrom kwadratowym przestrzeni muzealnych i produkcyjnych w piwnicach po dziś dzień znajdują się prasy do wyciskania miękkich gatunków gron i odbywa się fermentacja oraz konserwacja win bazowych wykorzystywanych do produkcji win musujących Gancia. To właśnie w piwnicach Gancia w 1865 r. Carlo Gancia wyprodukował pierwsze włoskie wino musujące.

Od chwili narodzin marki po dziś dzień firma Gancia chroni swe „podziemne katedry”, zaś włączenie tych swoistych „dzieł sztuki” na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowi podkreślenie ich niezwykłej wartości dla kultury. Pozostając wierną misji UNESCO firma Gancia nieustannie dba o zachowanie historii i architektury piwnic dla przyszłych pokoleń.
 
Założona w 1850 r. przez Carlo Gancię, twórcę pierwszego włoskiego wina musującego, firma Gancia to światowy lider w produkcji win musujących i wermutów. Posiadając 2 000 hektarów winnic oraz pięć milionów kilogramów winifikowanych gron firma Gancia, z siedzibą w Canelli, sercu włoskiej prowincji Asti, produkuje wina musujące, wina niemusujące oraz aperitify dystrybuowane do ponad 60 krajów. Portfolio win musujących firmy Gancia sięga od win słodkich po wina wytrawne oraz od win produkowanych metodą Charmata po prestiżowe wina rocznikowe o ponad 5-letnim czasie fermentacji.
 
Piwnice Gancia można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Wymagana jest rezerwacja, a grupy zwiedzających muszą liczyć co najmniej 15 osób. Zwiedzanie trwa około godziny i kończy się degustacją. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z Franco Ferrero przesyłając wiadomość e-mail na adres:franco.ferrero@gancia.it lub telefonicznie pod nr tel. +39 0141830262.

Aby przejść dalej musisz mieć ukończone 18 lat*.
You need to be 18+ years old to enter the site*.

Nie jestem osobą pełnoletnią / Jestem obywatelem USA w wieku poniżej 21 lat

 

I’m not 18+ years old or I’m U.S resident and I’m not 21 years old.

Leave / Wychodzę

Jestem osoba pełnoletnią / Jestem obywatelem USA w wieku powyżej 21 lat

 

I’m 18+ years old or I’m U.S resident and I’m 21 years old.

Enter / Wchodzę

While CEDC believes that the information posted on this website is accurate, and while CEDC may post new information from time to time, we do not assume any obligation to upgrade or correct such information and explicitly disclaim any duty to do so.

* U.S resident in order to enter this website have to be 21+ years old. / * W przypadku osób przebywających na terytorium USA, z niniejszej części serwisu nie mogą korzystać te, które nie ukończyły 21 lat.